Ehm, ehm, ehm... Poradíte mi?

7. února 2018 v 23:19 | Madie |  Ze života
Víte... jak jsem tady párkrát napsala. Mým snem je napsat knihu. A když tak koukám, jak Vás mé články zaujaly a snažíte se mi pomoc, napadla mě jedna věc.
Mohli byste mi pomoct v jedné takové velice důležité věci. Noční můrou každého spisovatele je blok. A ten já mám od svého nešťastného anime období. Psávala jsem dost povídek a dost se mi líbily (Nevím, jestli je slovo "psávala" gramaticky správně), ale jednu povídku mi pak zkritizovali, dost ošklivě. A navíc, jak už jsem řekla, to období zrovna dobře nedopadlo. Tak jsem s psaním sekla.


A teď pokaždé, co se snažím něco napsat, skončím u prvních dvou až tří stránek, většinou ani tam se nedostanu. A hlavně se mi to nikdy nelíbí. Vždycky mám brilantní nápady, ale než se vůbec odhodlám nebo dostanu k tomu je přepsat na papír nebo do notebooku, v hlavě se mi to zpřehází a vznikne z toho cosi bez chuti. Jako ovesná kaše, ta naturální. Pokud si jí neochutíte, málokdy Vám chutná.
Měla jsem spoustu skvělých nápadů, ale už se mi zase žádný nelíbí. Mám momentálně v plánu takový malý povídkový experiment. Napsat kapitoly ze svého budoucího života, jak si ho představuji se svým milým a našemi budoucími dětmi a podobně. Mám už i vymyšlené ty momenty. Je jich asi 21. Ten první nápad byl Vánoce za 10 let, a napadlo to mého miláčka, což jsem nečekala, většinou nebývá moc kreativní, obzvlášť pokud se to netýká počítačů a her. Ale tohle se mu povedlo.
Ty povídky napíšu, jsou jen pro nás, ale chtěla bych skutečně napsat knihu. Chybí mi však inspirace. Můj život je nudný a stereotypní, až na ty nemoci, to je furt něco nového... Teď zase nepochopitelně chytám tu nejběžnější chorobu. Nachlazení. Ještě že na to si člověk může dělat doktora sám, ale zpátky k tématu.
Poraďte mi, cokoliv Vás jen napadne. Téma, radu, jak psát, nebo vlastnosti hlavního charakteru, období, do kterého to zasadit. Cokoliv, co máte v hlavě a nemáte odvahu začít psát, nebo prostě cokoliv, co Vás napadne v průběhu těchto vět. Jakkoliv mě nakopněte, klidně i silně, zkusím vše a jestli teď budu mít více času kvůli nové práci, třeba se dočkáte i zveřejnění některého mého pokusu. Ale to nezaručuji, pořád mám trauma z mé poslední příšerně kritiky.
Takže... pokud Vás něco napadlo, sem s tím, opřete se do mě, odpovím na vše, i když mě to nezaujme. Dám Vám tip. Mám ráda styl Richelle Mead (Vampýrská akademie, Sukuba), ale to jsem četla ještě na střední, teď už na fantasy tolik nejsem, ale třeba bych to zkusila, a pak zbožňuji Alice Clayton (Nabíječ, Hřebec), tu čtu v poslední době, píše lehce erotické romány. Žádné harlekýnky, alespoň dle mého názoru, jsou to velice poutavé knihy a rozpoutaly ve mně zase tu vášeň číst. Obě autorky zasazují své příběhy do dnešní doby. Historie mi zrovna nejde. A miluji thrillery, sama se ale neodvážím napsat nějaký, podle mě totiž nedokážu vytvořit dostatečně napínavý dramatický příběh. Dokážu psát takové ty smutné zamilované příběhy, no nic jiného jsem popravdě nezkoušela. Můžu zkusit něco fantasy. Cokoliv Vás jen napadne.

Tak prosím... :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Prion Prion | Web | 11. února 2018 v 17:55 | Reagovat

Povím ti tohle... Pokud někdo odporně zkritizoval tvou povídku někdy v minulosti, nesmí tě to nijak omezovat v budoucnosti, jen tě to musí utvrdit v tom, že kritika tady prostě je a je třeba se s ní vyrovnat. Pokud ten daný člověk/lidé byli na tebe hnusní a sprostí, nebyla to kritika konstruktivní a užitečná, ale jen něčí emotivní výlev, který pusť z hlavy. Pokud momentálně oplýváš invencí ohledně tvé budoucí tvorby, jen do toho! Napsat knihu je věc hodně složitá, ale pokud je pro to vášeň a dobrý materiál, vyplatí se. Držím palce :)

2 Madie Madie | Web | 11. února 2018 v 21:13 | Reagovat

[1]: Byla to povídka, ke které jsem měla zvláštní vztah. A nebyl to vyloženě jejich emoční výlev, jen na té povídce cituji "nebylo nic dobrého". Každopádně Ti děkuji za podporu. Vynasnažím se. :)

3 Popelka Popelka | Web | 12. února 2018 v 16:55 | Reagovat

Já si teda myslím, že napsat povídky ohledně toho, jak si představuješ svůj budoucí život je úplně super plán a byla bych hrozně ráda, kdybys ty povídky sem potom zveřejnila. <3 Myslím, že je to super plán jak z hlediska toho, překonat tvůj literární blok, protože je to poměrně nesložité téma, které, předpokládám, bude pojaté spíše lyrickým způsobem a nebudeš se muset stresovat vymýšlení složitého příběhu. Navíc charaktery hlavních postav důvěrně znáš. Jednak bych řekla, že to bude super terapeutické v rámci boje s depresí, když se budeš soustředit na dobrou a pozitivní budoucnost. (Byť samozřejmě překonání deprese je tak trochu o přijetí přítomnost, naděje do budoucnosti nikdy neuškodí.)

4 Madie Madie | Web | 12. února 2018 v 20:48 | Reagovat

[3]: Mám teď díky tobě lepší pocit ze svého nápadu. Děkuji Ti, drahá Popeluško.

5 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 22. února 2018 v 14:01 | Reagovat

Asi nemám v rukávu úplně takovou radu, o jakou žádáš, ale zato mám úplně jinou, která krásně funguje mně (byť do ničeho tak velkého jako kniha jsem se zatím nepustila). Se spisovatelským blokem je to často jako s každým jiným blokem, který člověk má, ba dokonce i jako s těmi nemocemi: to, že ho chytíš, zpravidla značí něco, co v tvém životě není úplně dobře. Doporučuju proto jít na to od lesa - soustředit se na vlastní život, nalezení vlastního místa, zakotvení se, sebepoznání, vyrovnání (no, spíš vyrovnávání) se s minulostí... a ono to pak pomalu začne přicházet. Nejdřív postupně a pak najednou zjistíš, že z tebe tryská inspirace, až nevíš, co napsat dřív.
Taky je asi vhodné začít nejdřív od menších věcí a žánrů - než se pustíš do románu. To by totiž mohlo být pěkně frustrující. Tam se mi osvědčily pro začátek celkem ideální imaginární dialogy. V zásadě jsou to dialogy sama se sebou, ale je to kus něčeho napsaného - a občas se v tom něco použitelného vyskytne.
Uznávám, není to žádná rychlovková rada, ale nějak jsem cítila potřebu ji napsat. A jestli mě máš teď kvůli tomu chuť pořádně proplesknout, tak se moc omlouvám :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama