Bojím se? Ne. Jsem vyděšená.

28. ledna 2018 v 15:58 | Madie |  Témata týdne
Hádám, že moc lidí tohle stejně číst nebude a já potřebuji jen psát.
Nezáleží mi na tom, kdo to bude číst a co si o tom bude myslet. Názory jsou Vaše a já mám ty své.
Tenhle blog jsem založila proto, abych se vypsala ze své deprese a je jen na Vás, jestli mi budete chtít pomoci nebo se jen budete vysmívat mé "hypochondrii".
Takže... skvělé téma týdne na začátek blogu. Obzvlášť, když ho píšu já. To mi teda věřte.


Strach. Vzpomínám, jak jsme na střední probírali, jaká je nejsilnější emoce. Byl to vlastně nápad můj a mé spolubydlící, která ho později navrhla při hodině občanské výchovy a naši spolužáci se toho velice rádi chytli. Občanská výchova byl občas dost diskuzní předmět. Často jsme ho jen proklábosili s učitelkou, která si naše hodiny velice užívala. Byli jsme dosti komunikativní lidé, zvláště pak někteří z nás. Já ráda poslouchala, jen málokdy jsem přiložila polínko do ohně. Většina mých názorů byla rozdílná od těch ostatních. Celkově jsem dost odlišný člověk, často si za to nadávám.
Ale abych se vrátila k tématu. Co je ta nejsilnější lidská emoce? (na to mě Váš názor zajímá)
Moji spolužáci odpovídali většinou láska a nenávist. Pár lidí prohlásilo za tu nejsilnější afekt či radost, občas zazněla i touha.
Dle mého skromného a jediného názoru je tou emocí právě strach. Řeknu Vám hned proč.
Je to něco, co si zažívám celý život a je to také něco, co cítím nejsilněji. Čeho jsem se tak bála celý život?
Samoty. Ano. To bylo tehdy, kdy jsem měla lidi, u kterých jsem si byla jistá, že mě dřív nebo později stejně opustí. Bála jsem se opuštění. Mívala jsem často i ošklivé sny. Jednou mě moje dvě, tehdy nejlepší, kamarádky opustily na náměstí, odjely si autem a já se táhla s obrovským těžkým kufrem na vlakové nádraží. Myslím, že tehdy začaly moje sny o vlacích. Ty mě provází doteď. V tom snu jsem se cítila opuštěná a bezmocná, nikdo mi nepomohl.
Přespávala jsem tehdy u táty na matraci a probudila se s brekem, který vzbudil i tátu. Pocit bezmoci přetrvával po celý den.
Tehdy jsem měla lidi, které jsem samozřejmě v pozdějších letech skutečně ztratila.
Dnes... mám svojí mamku, která si toho se mnou prožila hodně. Obzvlášť v posledních letech. Ale vím, že jsem jí držela na životě, dokud nepotkala osudového partnera. Ne vždy jsem se na ní mohla spolehnout, ale vždycky hluboko v sobě vím, že mi poradí a uklidní mě. A ve svých nejhorších momentech mi i často hodně pomohla.
Mám svého tátu. Ten mi pomáhá po finanční stránce. Ale je úplně jiný člověk než já, takže jeho rady většinou minou účinnost. Je ale pořád se mnou.
Pak mám kamarádku, svojí bývalou kolegyni a zástupkyni vedoucí. Je to jediná kamarádka, která mi zbyla. Vím, že mi důvěřuje. Svěřila se mi s největším tajemstvím jejího života a já se jí snažím pomoct, co to jde. Občas to ale nejde, je dost tvrdohlavá.
A tou nejdůležitější osobou v mém životě je můj přítel, se kterým jsem sice pouhé necelé dva roky, ale přijde mi, jako by po mém boku stál už řadu let. Ví o mně prakticky všechno. A stejně tak já o něm.
Ano, žijeme oba na jiné vlně života a máme spoustu trápení, opravdu spoustu, obzvlášť s mým psychickým a fyzickým stavem. Ale je tu vždycky pro mě a snaží se mi pomoct, jak nejlépe může. Jen je to občas těžké. Hlavně pro něj. Může to znít jako klišé, ne... bude to znít jako klišé, ale miluji ho celým svým srdcem a nikdy jsem o tom nepochybovala, i když jsem měla momenty, kdy bych raději byla sama. Nikdy ho neopustím. Nechci a ani bych to nedokázala.
A jak jsem mluvila o těch vlnách, tak se dostáváme k mému dnešnímu strachu. Strach z budoucnosti.
Říkáte si... to má přeci každý... ano. Má. Ten můj se však přibližuje až panické hrůze z budoucnosti. V práci se mi nedařilo, v bydlení se mi nedařilo, ve vztazích se mi nedařilo. A stále se mi nedaří, momentálně nejvíce ve zdraví. A právě proto mám hrůzu z toho, co bude dál. Co když se jednou něco tak moc pokazí, že zůstanu sama, nemocná a ve špatně placené práci, bezdětná, bez energie a snahy něco zkoušet... ?
Víte... "co když" je špatná otázka, ale buďme upřímní. Slyšíme jí v hlavě každý den.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 28. ledna 2018 v 22:43 | Reagovat

A ako by mala vyzerá budúcnosť, z ktorej by si strach nemala?

2 Madie Madie | Web | 28. ledna 2018 v 22:50 | Reagovat

Nejde o to, jak by vypadala. Jde o to, mít jistotu, že v budoucnu nebudeš sama. Bez jistoty nemám naději. A tu jistotu zatím mít ani nemůžu, člověk jí má málokdy. Ale věřím v ní.

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. ledna 2018 v 22:58 | Reagovat

Jsi ještě mladá, takže spíš jen tušíš, že jistota je jen jedna a to že umřeme. Všechno mezi dneškem a koncem je nejistota. Ale v tom je jistota: svůj život si můžeš většinou řídit sama a bát se jen toho, co nezvládneš sama. Máš ale přítele a v životě potkáš dost dalších lidí, kteří tě podrží, když bude potřeba. Jisté (skoro jisté) je i to, že 95 % všech špatných věcí tě mine, nestane se tobě ani tvým blízkým. V tom hledej naději :-)

4 Madie Madie | Web | 28. ledna 2018 v 23:08 | Reagovat

[3]: Je hezké, co píšeš a já ti děkuji, že se snažíš dodat mi naději. Bohužel však musím řict, že v tomto článku jsem obsáhla pouhé 1% svého života a že minimálně 35% špatných věcí z těch 95% tvých už mne v minulosti potkalo.

5 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. ledna 2018 v 23:44 | Reagovat

[4]: Tedy - dobré na tom je to, že se z těch 35 % už můžeš poučit. Ono to s těmi 35 % nebude tak jasné. Jak můžeš vědět, co tě ještě potká? A co špatného? Nikdo to neví a nedozví se to předem. I když se dá říct, že někdo si svým životem a chováním víc nehod přitahuje. Což ti nepřeju, nejsi katastrofální exot. Nikdo není! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama